• Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
כתבות
כתבות אחרונות
ארכיון

הפילגש השנואה ביותר על הצרפתים

כל מי שנכנס למוזיאון הלובר לא יכול להתעלם מהיצירה החושנית הזו. אנשים מגיבים ליצירה בצורות שונות: חלק מתבוננים בהשתאות, חלק צוחקים, או מצטלמים בפוזה שמחקה את הצביטה של הגברת ובטוח תוהים מי הן שתי הנשים שהסכימו שיציירו אותן ערומות באמבט ומה הן בדיוק עושות?

גבריאל ד'אסטרה ואחת מאחיותיה, 1594 בקרוב, שמן על בד, 96X125 ס"מ, מוזיאון הלובר

גם בתפיסה של ימינו היצירה נראית די פרובוקטיבית וקל לחשוב שמדובר כאן בציור פורנוגרפי, אבל למעשה מצוירות כאן גבריאל ד'אסטרה, מי שהייתה פילגשו, אשת סודו והיועצת של אנרי הרביעי מלך צרפת, עם אחת מאחיותיה. גבריאל ד'אסטרה הייתה אחת מהנשים הכי יפות בתקופתה, הכי אהובה על המלך אנרי הרביעי והכי שנואה על הצרפתים.


דניאל דומוטייה, דיוקן של גבריאל ד'אסטרה, 1599, 227X341 מ"מ, צרפת


היא נולדה בשנת 1573, למשפחה שבה היו כמה נשים מפוקפקות: חלקן נזירות, חלקן נשואות, אך כולן נחשבו למענגות ביותר במיטה. אמה של גבריאל ברחה עם המאהב שלה כאשר ילדיה היו קטנים, אחת מאחיותיה, שהייתה נזירה, גורשה מהמנזר לאחר שילדה 12 ילדים מאבות שונים, ואחות נוספת, ז'וליאן, לעתיד הדוכסית של וילאר שמתוארת איתה כאן באמבט, ישבה עם חזה חשוף מתחת לבמה שבו נאם נזיר שחיבבה. אין פלא שהמשפחה קיבלה את הכינוי "משפחת שבעת החטאים". גבריאל הגיעה לחצר המלוכה כשהייתה בת 15. היא ניהלה רומן עם מנהל האורוות המלכותיות, דה באלגארדה, שברגע של חולשה השוויץ למלך על המאהבת היפה שלו. המלך כמובן לא עמד בפיתוי וביקש לפגוש אותה. המלך היה נשוי למרגרט מוולואה, אך הם מזמן חיו בנפרד משום שהיא לא ילדה לו ילדים, וגבריאל ד'אסטרה הייתה בעלת יופי אידיאלי לתקופתה: בלונדינית, בעלת גוון עור חיוור, גפיים ארוכות והכי חשוב פורייה.

פורבו הצעיר, אנרי הרביעי מלך צרפת

בהתחלה גבריאל לא נמשכה למלך והמשיכה את הרומן עם מנהל האורוות, אך המלך התאהב בה נואשות, ומשום שפחד שגבריאל תתחתן עם המאהב שלה, חיתן אותה עם איש חצר אימפוטנט וממושמע (Nicolas Damerval de Liancourt). לאט לאט גבריאל הבינה את היתרונות החומריים המשמעותיים מיחסיה עם המלך והחלה ליהנות מחייה כפילגש המוכרת שלו. היא התעקשה ללוות אותו לשדה הקרב, וטיפלה במכתביו בזמן שהוא נלחם. משום שהייתה אישה חכמה ומעשית, היא שכנעה אותו להפוך לקתולי כדי להפסיק את מלחמת הדת בצרפת ואכן כניסתו לחיק הכנסייה הקתולית הבטיחה לו את תמיכתם של מרבית נתיניו. עם סיום הלחימה גבריאל נכנסה לפריז לצד אנרי שהוכתר כמלך צרפת בקתדרלת שארטר ב 27 - בפברואר 1594, בטקס ניתנה לו טבעת הסמכה למלוכה. לאחר שאנרי הוכתר למלך, הסבירו לו יועציו את חשיבותם של ילדים, כדי למנוע מלחמות ירושה. אנרי החליט לבטל את נישואיו הראשונים, כדי שיוכל לשאת לאשה את גבריאל, שכבר ילדה לו עד אז שלושה ילדים והייתה בהריון בפעם הרביעית. באותה תקופה זה היה רעיון שערורייתי, אך המלך התעקש והודיע לשרים המזועזעים שהנישואים של גבריאל יבוטלו והוא עצמו פנה לאפיפיור כדי שיבטל את נישואיו למלכה מרגרט מוולואה. כולם התנגדו לנישואים שהאפיפיור עצמו תאר כ"כתם בכבודה של צרפת", תושבי צרפת חששו מהיום שבו יצטרכו להמליך ממזר.


המלך התעלם מכולם ונתן הוראות להתחיל בהכנות לחתונה שתערך אחרי חג הפסחא. גבריאל הכריזה בפומבי שכעת רק אלוהים או מותו של המלך יפרידו בינה לבין אושרה. אנרי שלח את גבריאל, שהייתה בהריון מתקדם, בחזרה לפריז כדי לבלות שם לבדה את חג הפסחא. כעבור שלושה ימים גבריאל נתקפה בכאבים, ביקשה שיעבירו אותה לבית דודתה ולמחרת ילדה תינוק מת. לאחר הלידה מצבה התדרדר, היא סבלה מכאבים נוראיים, כנראה כתוצאה מרעלת, אך אף רופא או כומר לא היו מוכנים לעזור לה, כולם עזבו את המועדפת הגוססת שמתה כעבור יומיים. הרופאים הכריזו שהייתה זו "יד אלוהים", אף אחד לא העז להגיד בקול שהם מתכוונים שזו הייתה "יד השטן". הגרסה הרשמית שניתנה על ידי חצר המלוכה הייתה שגבריאל ד'אסטרה מתה מסיבוכים של ההיריון אבל אף אחד לא האמין לסיפור באותו זמן, רוב הצרפתים חשבו שהיא הורעלה.


בציור רואים במישור הקדמי את גבריאל ד'אסטרה ואחת מאחיותיה יושבות באמבט מכוסה בבד לבן כדי שלא יתקררו מהשיש הקר. מאחוריהן תלוי בד משי אדום שממסגר אותן, וגם יוצר מחיצה מרוח פרצים שעלולה להיכנס לחדר האמבט. הנשים מסתכלות לעברנו במבט קר וקצת מתנשא, כלל לא מפריע להן שאנו צופים בהן כשהן ערומות באמבט ובצורה מאוד פרובוקטיבית הדוכסית של וילאר, מחזיקה באצבעותיה בפיטמה של אחותה גבריאל ד'אסטרה. תנוחה זו נועדה להבטיח שנסב את מבטנו לגבריאל.

גבריאל ד'אסטרה ואחת מאחיותיה, הצביטה, פרט

אם בתקופתנו הפוזה נראית מוזרה למדי, ומעוררת בדמיוננו יחסים לסביים בין שתי הגברות, לבני תקופתה של גבריאל זה נועד לרמז על משהו לגמרי אחר – הצביטה בפיטמה נועדה לסמל שגבריאל בהריון. כאמור בזמן שנעשה הציור גבריאל כבר ילדה לאנרי שני בנים ובת וציפתה ללידה רביעית, פוריות זו היא אחת הסיבות שגרמו לה להתחבב על המלך. גבריאל מחזיקה בידה את הטבעת שצרפת נתנה לאנרי בטקס ההסמכה למלוכה. אנרי נתן לה במתנה את הטבעת כשנכנסה להריון כטבעת אירוסין, בכך אישר לה את אהבתו הרבה וכוונתו להפכה לרעייתו החוקית ולמלכה.


גבריאל ד'אסטרה ואחת מאחיותיה, משרתת/מכשפה, פרט


במישור האחורי חדר חשוך ובו יושבת אישה בשמלה אדומה ורוקמת, אולי זו מיילדת שתופרת מתנה לתינוק, או אולי מכשפה שפורמת את חוט החיים של גבריאל. מעל המשרתת מראה חשוכה, לידה שולחן מכוסה בקטיפה ירוקה, הצבע האהוב על גבריאל, השולחן דומה בצורתו לארון מתים. הארון והמראה מסמלים על פטירתה בטרם עת של גבריאל כשהיא בת 26 בלבד. פריט נוסף שמרמז על הגורל המר של גבריאל הוא האח שבו יש רק הבהוב קל של מה שנועד לסמל את אש החיים.

גבריאל ד'אסטרה ואחת מאחיותיה, ציור הקיר שברקע, פרט


מעל האח ציור קטוע שבו רואים חלקים תחתונים חשופים של גבר, רמז להתנהגות הלא מוסרית של גבריאל והמלך. הצרפתים היו משוכנעים שהיחסים הללו הם הסיבה למותה של גבריאל. באותה תקופה האמינו שכישוף הוא תולדה של תאוות הבשרים, ושמכשפה אפשר לזהות כמי שיש לה פנים מעוותות ועיניים מתגלגלות, לפי השמועות שהפיצו ככה נראתה גבריאל בזמן מותה.

עם פרשנות כזאת לא מפתיע שהציור לא חתום לכן לא יודעים עד היום מי הכין את היצירה. מה שבטוח שגם היום הציור מעורר תשומת לב רבה וזוכה לאין ספור ואריאציות בציורים, בפרסומות, במוסיקה ובסדרות טלביזיה. אז בפעם הבאה שתגיעו ללובר חפשו את הציור בקומה השנייה של אגף רישלייה בחדר מספר 10 והמשיכו להתענג על שתי הגברות הידועות לשמצה.

כל הזכויות שמורות לאורלי גונן

#מוזיאוןהלובר #גבריאלדאסטרה #צרפת #אנרי

חיפוש תגיות
No tags yet.
עקבו אחריי
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon