top of page

Encabezado 2

הציירת הראשונה שהתעקשה ללבוש מכנסיים

  • תמונת הסופר/תOrly Gonen

חיי האהבה של פרידה קאלו

כל פעם שהיא נכנסה לחדר כולם הסבו את מבטם אליה, היו לה גבות שיצרו קו לרוחב מצחה, פה חושני שמעליו צל קל של שפם, עיניים חכמות ומבט חודר, היא הייתה יפה ואקזוטית. היא אהבה ללבוש בגדים מקסיקנים בצבעים חזקים, להתעטף בצעיפים גדולים, פרחים קישטו את שערה והתכשיטים הגדולים שלה התנדנדו ושקשקו בזמן שהלכה. קראו לה פרידה קאלו והיא הייתה נשואה לדייגו ריברה הצייר המקסיקני המפורסם, שהיה מבוגר ממנה בכעשרים שנה.


פרידה קאלו


החיים המשותפים שלהם היו סוערים מאוד והתאפיינו בלא מעט עליות ומורדות, דייגו בגד בפרידה עם נשים אחרות כולל עם אחותה הצעירה כריסטינה. פרידה קינאה ונפגעה והחלה לנהל בעצמה פרשיות אהבה רבות עם גברים מפורסמים למשל עם לאון טרוצקי, הצלם ניקולאס מוריי, האמן איסאמו נאג'וצי. בנוסף התפרסמו גם הרומנים שלה עם נשים: הציירת המפורסמת ג'ורג'יה אוקיף, הבדרנית האפרו אמריקאית ג'וזפין בייקר ושחקנית הקולנוע דולורס דל ריו. דייגו אמנם קינא במאהביה הגברים, אבל כנראה עודד את מערכות היחסים הרומנטיות של אשתו הביסקסואלית עם נשים.


פרידה קאלו ודייגו ריברה


לאחר 13 שנות נישואים לדייגו קצת נמאס מפרידה ואולי גם היא מאסה בבגידות הבלתי פוסקות שלו והשניים החליטו בהסכמה משותפת להתגרש. כששאלו את פרידה מה קרה היא אמרה: "היו לי שתי תאונות בחיי באחת דרסה אותי חשמלית והשנייה הייתה דייגו ריברה".בשנה שבה פרידה התגרשה היא ציירה את אחד הציורים המפורסמים והחזקים שלה: שתי ערומות ביער. בציור רואים שתי נשים עירומות יושבות בנוף. מימין אישה שחומה, רגל אחת שלה מכופפת ומונחת על האדמה שממנה יוצאים שורשים של צמחים, הרגל השנייה שלה מונחת ישרה על הגבעה הקטנה עליה היא יושבת. היא מתבוננת בעצב לעברה של האישה הבהירה, מניחה את ידה על ראשה כמגנה ומנחמת אותה. היא חובשת צעיף אדום שהשוליים שלו נופלים לכיוון האדמה. לידה שוכבת אישה בהירת עור ראשה וידה מונחים על ברכיה של האישה הכהה יותר. מימין אדמה חשופה, מדברית ושוממה, ומשמאל סבך של ענפים מתפתלים ועלים ובתוכם קוף פראי שמתבונן בנשים. מאחור שמיים לבנים ובתוכם עננים אפורים וסוערים.


פרידה קאלו, שתי ערומות ביער, 1939, שמן על מתכת, 305X25 ס"מ, אוסף פרטי


מיהן שתי הנשים הללו ומה פרידה רצתה להגיד באמצעות הציור? מצד אחד הציור מתאר אישה אחת שנראית עם גוון עור מקסיקני ושנייה שנראית עם גוון עור יותר אירופאי, לפרידה הייתה אימא ממוצא ספרדי אינדיאני ואב ממוצא גרמני, כך היא מראה את הרב תרבותיות של אילן היוחסין שלה.

אבל פרידה אמרה שהציורים תמיד לקוחים מהמציאות של חייה והיא אהבה להכניס לתוכם משמעויות. כנראה שהיא מתייחסת כאן לאחד הרומנים שלה עם אישה או לביסקסואליות שלה.פרידה קאלו, שתי ערומות ביער, פרט, 1939, שמן על מתכת, 305X25 ס"מ, אוסף פרטי


שתי הנשים נראות מאוד דומות במבנה הגוף והפנים, שתיהן עצובות ובודדות, הכהה מלטפת ומנחמת את האישה הבהירה אך בו זמנית דם נוזל מהצעיף שלה, הדם מסמל את הסבל שלה ואת התחושה שכתוצאה מהגירושין או הבדידות היא עלולה לדמם למוות. הקוף שמציץ עליהן מסמל במיתולוגיה המקסיקנית מיניות, תאווה וחטא, רמז אולי לצד הפראי שלה או לבגידות שלה ושל בעלה. הנוף מימין שומם ומשמאל עשיר בצמחייה עבותה אך הצמחייה חוסמת את החלל וענפי העץ חסר העלים מתפתלים ומתחילים למלא את הצד הימני. שתי הנשים נראות בודדות ועצובות והשמיים הסוערים מאחוריהן משקפים את סערת נפשן.


פרידה קאלו, שתי ערומות ביער, פרטים, 1939, שמן על מתכת, 305X25 ס"מ, אוסף פרטי


פרידה לא נשארה בודדה, האהבה הסוערת ומלאת התשוקה עם דייגו גרמה לכך שהם התחתנו בשנית כעבור כשנה.

פרידה נתנה את הציור במתנה לדולורס דל ריו, כוכבת הקולנוע המקסיקנית, שלפי השמועות ניהלה רומן עם פרידה וגם עם דייגו במקביל, אולי היא הדמות המצוירת כאן עם פרידה.


הציור נמכר לג'ון שירלי שהיה בעבר נשיא מיקרוסופט ובשנת 2013 הוצע למכירה פומבית בניו יורק. מדונה התעניינה ברכישה אך הציור נמכר לבסוף תמורת 8,000,000 דולר לקונה אנונימי.פרידה קאלו, דולורס דל ריו, דייגו ריברה


Comments


bottom of page