ג'יימס הזמין את קייט לביתו, היא ממש ציפתה לפגישה עם האמן המפורסם שהשמועות אמרו שיש לו כל כך הרבה כסף, שבכל שעות היום הציעו לכל מי שנכנס לחדר ההמתנה שלו לשתות שמפנייה.

באותה תקופה לא היה מקובל שאישה תבקר לבדה בביתו של גבר, אבל לקייט לא היה אכפת, גם ככה שמה היה ידוע לשמצה, היא הייתה גרושה וכולם כינו אותה מאחורי גבה, "האישה המשתוללת".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קייט נולדה באירלנד כקתלין איירין אשברנהאם ניוטון, לאב רואה חשבון שעבר לגור עם אשתו וחמשת ילדיהם בהודו, קייט חזרה ללונדון בגיל 11 ולאחר שאמא שלה נפטרה אביה הכניס אותה לפנימייה במנזר.

בגיל 17 אביה הודיע לה שהיא עומדת לחזור להודו כדי להתחתן עם אייזק ניוטון, רופא שהיה מבוגר ממנה בהרבה שנים.

 

קייט לא הייתה מאושרת מההחלטה, אבל בתקופה שבה קבעו לנשים עם מי להתחתן לא הייתה לה ברירה. במהלך ההפלגה הארוכה מלונדון להודו, התיידדה עם קפטן פליסר, הידידות נהפכה לרומן, ולמרות שהקפטן התחנן בפניה לבטל את תוכניות החתונה שלה, היא לא רצתה לאכזב את אבא שלה, ומיד כשהגיע להודו התחתנה עם בעלה המיועד.

 

קייט הייתה קתולית אדוקה, לכן המצפון שלה לא היה רגוע, לאחר החתונה הלכה לכומר המקומי וסיפרה לו על הרומן שלה עם קפטן  פליסר. הכומר אמר לה שייסלח לה על החטא הנורא אם תלך לבעלה ותספר לו על הרומן. קייט הקשיבה לכומר, אבל בעלה היה בשוק, מרוב זעזוע החל בהליכי גירושין בטענה שאשתו לא הייתה בתולה ביום נישואיה. קתלין חזרה בבושת פנים לאנגליה, מי ששילם על הנסיעה שלה היה קפטן פליסר המאוהב שהיה משוכנע שקייט תסכים להיות המאהבת שלו.

בהתחלה קייט והקפטן המשיכו ברומן, קייט נכנסה להריון ולמרות זאת סירבה להתחתן איתו. עשרה ימים לאחר שבתה נולדה הגיעו מסמכי הגירושין וקייט החליטה לעבור לגור עם אחותה ובעלה. כעבור ארבע שנים פגשה בפעם הראשונה את הצייר ג'יימס טיסו.

 

לג'יימס כלל לא היה אכפת שהיא גרושה עם ילדה, מבחינתו היא הייתה אישה אמיצה, יפה ומרשימה והשניים התאהבו. קייט הפכה לאהבת חייו, למאהבת, למוזה, ולמודליסטית היחידה שלו. כעבור שנה ילדה בן, ועברה לגור איתו ביחד עם ילדיה.

 

ג'יימס צייר אותה בעשרות ציורים והחל לתאר נושאים ביתיים ומשפחתיים שבהם הופיעו קייט וילדיה.

בציור שנקרא ליד נהר התמזה בריצ'מונד, ג'יימס צייר ציור נפלא שבו רואים בילוי משפחתי. ביום סגרירי, שבו השמיים הכחולים מקושטים בעננים לבנים, רואים גבר, אישה וילדה קטנה שיצאו להסתכל על הברבורים בנהר התמזה. הילדה החמודה, היא בתה של קייט שמתוארת מהגב, לבושה בשמלה ורודה, הגרביונים, החגורה, הכובע והכפפות צבועים בשחור ויוצרים ניגוד לשמלה. רואים רק קצת מתלתליה הזהובים ומעט את פניה, היא נצמדת למעקה הברזל ומתבוננת לכיוון הברבורים שבנהר.

בקצה הימני, מתואר גבר, כנראה ג'יימס,  יושב על ספסל  שמסתיר חלק מגופו. רגליו משוכלות, ישיבתו נינוחה, עם יד אחת הוא נשען על מעקה הספסל, ביד השנייה מחזיק מקל. הכובע שלו מסתיר את פניו, ברגע זה הוא מרכין ראשו, וכותב עם המקל על החול שלידו. קייט עומדת בין הגבר לילדה, היא לובשת שמלה שחורה צמודה ואופנתית, מנוקדת באדום, ידיה מכוסות בכפפות ומניפה בידה, היא מתכופפת מעט קדימה, כדי לראות מה הגבר כתב, היא מחייכת אחרי שהבינה שהוא כתב לה על החול: אני אוהב אותך.

 

קייט וג'יימס חיו ביחד שש שנים. הרומן ביניהם זעזע את החברה הלונדונית, וכאשר ג'יימס נאלץ לבחור בין המפגשים עם אנשי ההחברה הגבוהה לקייט, הוא בחר כמובן להמשיך לגור עם אהובתו והתקרב יותר לחבריו האומנים שתמכו בקשר ביניהם.

 

השניים מעולם לא התחתנו, אולי בגלל ששניהם היו קתולים, ג'יימס אמר שהתקופה שבה חי איתה הייתה התקופה המאושרת ביותר בחייו.

קייט חלתה בשחפת, ומתה בשנת 1882, בגיל 28. ג'יימס היה שבור, ישב ליד ארונה במשך ארבעה ימים, שבוע לאחר מותה עזב את ביתו בלונדון, לעולם לא חזר אליו ועבר לגור בפריז. בסוף חייו הפך ליותר רוחני ודתי,  מעולם לא התחתן, ומת בגיל 66.  

הרצאה אמנות נשים 10.jpg
  • Facebook